FONOGRAFIA


Wydawnictwo płytowe, inaczej Firma Fonograficzna to kolejna gałąź naszej działalności. Jesteśmy w stanie wydać profesjonalny krążek każdemu artyście, który się do nas zgłosi. Najbardziej liczymy na amatorskie, dobrze rokujące na przyszłość zespoły muzyczne i solistów. Nasze wydawnictwa są w pełni legalne i mogą być wprowadzane do obrotu handlowego. Każda wydana u nas płyta posiada hologram wraz z numerem identyfikacyjnym. Posiadamy własne studia nagrań, studia projektowe, tłocznie płyt i drukarnie. Do prowadzenia tego typu działalności mamy wszystkie niezbędne koncesje, licencje i zezwolenia.
 
Oto niektóre z naszych produktów:
 
 
 
Jeżeli i ty chciałbyś wydać swoją płytę – zgłoś się do nas. W odróżnieniu od dużych koncernów wydawniczych, my jesteśmy zainteresowani każdym artystą i każdym rodzajem muzyki. Aby podjąć z nami rozmowę, nie musisz prowadzić działalności gospodarczej. Jesteśmy w stanie wydać płytę nawet totalnym amatorom. W twoim imieniu kompleksowo zajmiemy się wszystkim od początku do końca. Wystarczy, że dostarczysz nam swoje nagrania wraz z odpowiednim opisem, a my po zakończeniu procesu wydawniczego dostarczymy ci cały zamówiony nakład, który będzie należał do Ciebie. A zatem...   
 
JAK SIĘ ZABRAĆ DO WYDANIA WŁASNEJ PŁYTY: 
 
Po pierwsze musisz się do nas zgłosić osobiście, telefonicznie lub mailowo. Po omówieniu szczegółów dostarczasz nam swój materiał dźwiękowy wraz z opisem. Najlepiej jeżeli są to pliki *.waw zapisane w rozdzielczości 24bit. Może być też to płyta CD-R w formacie audio. W ostateczności mogą być to też pliki *.mp3. Te jednak ze względu na niską jakość nie są najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli nie posiadasz własnych nagrań, nie ma problemu. Możemy je zrealizować od podstaw w naszych, niedrogich studiach dźwiękowych. Opis musi zawierać: tytuły utworów, proponowaną kolejność utworów, dane o kompozytorach, autorach tekstów i twórcach aranżacji. Twoja płyta nie musi zawierać utworów autorskich. Mogą to być covery cudzych utworów. Posiadamy koncesję zezwalającą na reprodukcję lub korzystanie z takich publikacji. 
 
JAK WYGLĄDA PROCES TECHNOLOGICZNY: 
 
Cały proces podzielony jest na kilka, zależnych od siebie etapów. Nie da się przejść do kolejnego zanim poprzedni nie zostanie zamknięty. Od momentu zlecenia do odbioru gotowego materiału mogą minąć nawet 3 miesiące. 
 
ETAP 1
 
Po dostarczeniu nam materiału dźwiękowego lub zrealizowaniu go w naszych studiach nagrań omawiamy wraz tobą to: jaki ma być charakter płyty, sugerujemy ewentualne poprawki, wybieramy rodzaj okładki i opakowania, ustalamy nakład, warunki późniejszej sprzedaży i koszty produkcji. Weryfikujemy dostarczone nam przez ciebie wykazy utworów i podpisujemy umowę wydawniczą. 
 
ETAP 2
 
Od momentu podpisania umowy przejmujemy na siebie cały obowiązek wydawniczy. Wówczas rozpoczyna się właściwy proces technologiczny. Na początku twój materiał dźwiękowy poddawany jest masteringowi i ditheringowi. Chodzi o to, aby twoja płyta brzmiała spójnie dźwiękowo i nie stwarzała później problemów z odtwarzaniem. Wówczas to też ustalane są długości utworów, ich zakres dynamiki oraz ewentualne kody ISRC. Tak przygotowany materiał po kilku dniach jest przedstawiany tobie do ostatecznej akceptacji.
 
ETAP 3
 
Jeżeli wszystko jest OK, przystępujemy do przygotowania dokumentacji prawnej płyty. Równolegle rozpoczynamy proces opracowania okładki dla twojego krążka. Nasi graficy przygotują odpowiedni projekt. Jeżeli chcesz aby na twojej płycie znalazł się wizerunek twój lub twojego zespołu, nasi fotograficy się tym zajmą. W atelier pracują również wizażyści oraz osoby odpowiedzialne za garderobę, które wykonają odpowiednie makijaże oraz doradzą stroje. Możesz dostarczyć nam również własne fotografie cyfrowe z których przygotujemy opracowanie graficzne.Projekt strony głównej okładki po wykonaniu, również zostanie przedstawiony tobie do akceptacji.W tym czasie odbieramy gotową dokumentację prawną i przystępujemy do umieszczania treści na rewersie okładki. Nie możemy tego robić wcześniej, ponieważ wbrew powszechnej opinii, treści na okładkach płyt muszą zawierać określone dane, wskazane i zaakceptowane przez ZAiKS i inne instytucje kontrolne. Jeżeli wszystkie projekty (graficzne i dźwiękowe) zostały zaakceptowane, występujemy o nadanie numerów identyfikacyjnych i hologramów.
 
ETAP 4
 
Po skompletowaniu całej dokumentacji, twój materiał trafia do tłoczni i drukarni. I tu ważna uwaga: NASZE WYDAWNICTWA NIE SĄ PRODUKOWANE NA KOPIARKACH CD, LECZ W PROFESJONALNYCH TŁOCZNIACH METODĄ GLASSMASTERU. GRAFIKA NIE JEST DRUKOWANA NA DRUKARKACH ATRAMENTOWYCH, LECZ W PROFESJONALNYCH DRUKARNIACH METODĄ OFFSETOWĄ I SITODRUKU.Na początku powstają matryce drukarskie. Tak dla grafiki okładki jak i dla nadruku na płycie. Równolegle tłocznia przygotowuje szklaną płytę matkę. Po zakończeniu odpowiedniego procesu chemicznego stanie się ona matrycą audio z której tłoczone będą twoje płyty.Po wytłoczeniu i wydrukowaniu całego zamówionego nakładu, płyty są maszynowo pakowane. Na okładce naklejany jest hologram poświadczający legalność wydawnictwa. Na specjalne zamówienie każdy egzemplarz może być zafoliowany. Nie dotyczy to opakowań typu koperta, bo tych zwyczajowo się nie pakuje w folię.
 
ETAP 5
 
Zapakowany w kartony towar wraz z fakturą, jest wysyłany do ciebie. Ty jesteś jego właścicielem i możesz z nim zrobić co zechcesz: sprzedawać, rozdawać... 
 
DLACZEGO WARTO WYDAWAĆ PŁYTĘ ?
 
Powodów dla których warto jest profesjonalnie wydać swoją płytę jest kilka. Po pierwsze - Wydany u nas krążek jest legalny. Możesz spać spokojnie bez obaw, że zapuka do ciebie jakaś kontrola z zarzutem, że wprowadzasz do obrotu pirackie nagrania. Po drugie – Żywotność płyty CD w porównaniu do zwykłego CD-Ra jest prawie 10-krotnie wyższa. Płyty powstające w tłoczniach są bardziej odporne na uszkodzenia. Po trzecie – „Jak cię widzą, tak cię piszą – Tak cię sądzą, jak cię słyszą”. W kontaktach z klientami dużo poważniej wyglądasz z profesjonalną płytą w ręku niż z domowej roboty krążkiem. Po czwarte – Jeżeli dobrze tę płytę sprzedasz, możesz na niej sporo zarobić. 
 
ILE TO KOSZTUJE ?
 
Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa. Panuje powszechna opinia, że ktoś może zrobić to taniej. Tymczasem wszystko zależy od nakładu, rodzaju okładki i planowanej ceny sprzedaży. Mówiąc krócej: Można wydać płytę tak za 2tys zł jak i za 20tys. Poniższy cennik dotyczy kosztów kompleksowej produkcji płyt kompaktowych z materiału dźwiękowego, powierzonego. Zawiera on:
  • MASTERING I PRZYGOTOWANIE MATERIAŁU DŹWIĘKOWEGO
  • GLASSMASTERING I TŁOCZENIE PŁYT
  • PROJEKT OKŁADKI WRAZ Z EWENTUALNYMI FOTOGRAFIAMI
  • DRUK OKŁADKI I NADRUK NA PŁYTACH CD
  • PRZYGOTOWANIE I NADZÓR NAD DOKUMENTACJĄ PRAWNĄ
  • OPŁATY LICENCYJNE
  • HOLOGRAMOWANIE
  • PAKOWANIE I WYSYŁKA
  • PODATEK VAT

 Dla celów poglądowych prezentujemy najczęściej wybierane opcje. Przyjęto, że ilość utworów na płycie nie przekroczy 20, cena sprzedaży płyty 14,50zł i będzie to materiał zawierający muzykę rozrywkową z materiału dźwiękowego powierzonego.  

 

Opakowanie: KOPERTA KARTONOWA 

Nakład 500egz   – koszt produkcji: 4500zł
Nakład 1000egz – koszt produkcji: 6000zł
Nakład 2000egz – koszt produkcji: 10000zł  

 

 

 

Opakowanie: STANDARD BOX (grube, plastikowe pudełko) 

Nakład 500egz   – koszt produkcji: 5000zł
Nakład 1000egz – koszt produkcji: 7200zł
Nakład 2000egz – koszt produkcji: 11500zł  

 

 

Opakowanie: DIGIPACK 4 (gruba tekturowa książeczka z dwoma skrzydełkami) 

Nakład 500egz   – koszt produkcji: 5500zł
Nakład 1000egz – koszt produkcji: 7800zł
Nakład 2000egz – koszt produkcji: 13000zł

 

 

Opakowanie: DIGIPACK 6 (gruba tekturowa książeczka z trzema skrzydełkami) 

Nakład 500egz   – koszt produkcji: 6000zł
Nakład 1000egz – koszt produkcji: 8000zł
Nakład 2000egz – koszt produkcji: 13500zł  

 

 

* Dodatki do płyt (wklejki, wkładki, książeczki) dopłata: 2-12stron - 1zł/szt,  14-24str - 1,5zł/szt    

 

CZY TO SIĘ OPŁACA ?

Podobnie jak w przypadku kosztów produkcji, wszystko zależy od nakładu, formy produkcji i ceny sprzedaży detalicznej. Generalnie zasada jest jedna. Im większy nakład – tym cena jednostkowa jest niższa, a produkcja bardziej opłacalna. Przyjmuje się, że wydawnictwa o nakładach poniżej 500egz, są mało dochodowe. 

Dla przykładu:Wydaliśmy ci płytę w opakowaniu kartonowym w nakładzie 500egz. Zapłaciłeś za to: /wg cennika/ 4500zł. Twój dochód ze sprzedaży to np: 500x14,50 = 7250. Twój zysk to 2750złale:Przy nakładzie 1000egz. Koszt produkcji to: 6000zł. /tylko 1500zł więcej/ Dochód ze sprzedaży to: 1000x14,50 = 14500zł. Twój zysk = 8500zł. Przy nakładzie 2000egz, zysk wyniesie 19000zł !!! 

 

PŁATNOŚCI I FORMY ROZLICZEŃ: 

Umówienie się z nami na spotkanie informacyjne i konsultacje przygotowawcze – nic nie kosztują. Płatność za usługę następuje na podstawie faktury proforma pomiędzy pierwszym, a drugim etapem produkcyjnym czyli w momencie podpisania umowy. Właściwą fakturę księgową wystawiamy w momencie dostarczenia klientowi, gotowego materiału. 

 Zapraszamy do współpracy